28. 4. 2023 / 11:46
Karlovarský kraj
Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a radní pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení Patrik Pizinger se ve dnech 25. až 27. dubna zúčastnili jednání Platformy spravedlivé transformace (JTP) v Bruselu. Ta je klíčovým nástrojem, který členským státům Evropské unie a jejich regionům pomáhá se získáním podpory v rámci mechanismu spravedlivé transformace (JTM). Během akce také poprvé zasedala pracovní skupina pro dekarbonizaci dálkového vytápění na bázi fosilních paliv, v níž má náš kraj rovněž své zastoupení.
Dvoudenní konference opět přispěla k výměně názorů a zkušeností mezi zúčastněnými stranami na cestě ke spravedlivému přechodu ke klimaticky neutrální Evropě. „Tato platforma je pro nás velice důležitá, protože díky ní se můžeme podělit o to, jak se nám proces transformace daří v Karlovarském kraji realizovat, a upozornit na slabá místa, která jsou problematická, jako je například zpoždění implementace českého Operačního programu spravedlivé transformace. Pokud se na to však podíváme celoevropským měřítkem, je Česká republika v čele pomyslného pelotonu. Některé okolní země jsou na tom hůře a uvažují o tom, že požádají Evropskou komisi o posunutí hraničních termínů realizace projektů až za rok 2027. To lze z pohledu českých uhelných regionů považovat za velmi dobrý nápad, obzvláště s přihlédnutím k tomu, jakým směrem se vyvíjí energetika v Evropské unii a ve světě,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
V rámci panelové diskuse, která se konala za účasti významných zástupců Evropské komise a jež byla vedena komisařkou pro soudržnost a reformy Elisou Ferreirou, proběhla diskuse o faktickém naplňování plánů spravedlivé územní transformace, o reálném čerpání a limitech daných dotačních programů i limitech zapojených regionů. Karlovarský kraj opět připomněl některé vybrané strategické projekty, jež jsou v našem regionu připravovány, jako je například revitalizace jezera Medard. „Zároveň jsme potvrdili, že jsme připraveni na realizaci projektů, které se týkají podpory podniků, veřejné správy a podobně. Hovořilo se také o úspěšných projektech z nové technické pomoci GROUNDWORK JTP, mezi nimiž nechybí i projekt města Sokolov. Během akce se sešla také pracovní skupina, která řeší možnosti přechodu dálkového vytápění na alternativy bez fosilních paliv. Jejím cílem je zejména zajistit odpověď na otázku náhrady zdrojů centrálního zásobování teplem pro obyvatele našeho kraje,“ doplnil radní pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení Patrik Pizinger.