17. 9. 2024 / 09:44
SFŽP - časopis Priorita, září 2024
V Karlovarském kraji na Sokolovsku se připravuje nový strategický projekt Medard. Zaměří se na udržitelnou revitalizaci a resocializaci jezera Medard a jeho bezprostředního okolí, tedy území, kde proběhla rekultivace po těžbě hnědého uhlí.
Projekt je financován ze zdrojů Evropské unie prostřednictvím Operačního programu Spravedlivá transformace. Inspiraci může najít v sousedním Ústeckém kraji, kde rekultivací hnědouhelného dolu vzniklo dnes již známé jezero Most.
Projekt má za cíl zpřístupnit jezero Medard a jeho bezprostřední okolí veřejnosti. „Zahrnuje tak vybudování veřejně přístupné dopravní a technické infrastruktury, občanské vybavenosti i naučné stezky a také infrastruktury pro rekreační a sportovní vyžití. Celá oblast jezera Medard prošla zákonnou rekultivací po těžbě hnědého uhlí a postupně by se měla stát atraktivním místem pro obyvatele i návštěvníky,“ říká Veronika Krejčí, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí, pod které Operační program Spravedlivá transformace spadá a který bude financovat většinu předpokládaných investic.
Celkové náklady na projekt dosahují 660 milionů korun, dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace, financovaného ze zdrojů Evropské unie, z toho pokryje 560 milionů korun.
Projekt je již téměř schválený a v září letošního roku se očekává vydání právního aktu, který by měl celý projekt odstartovat.
Dokončení projektu se očekává v roce 2027.
Projekt je připravován v souladu s rozvojovou vizí „Břeh patří všem“. Celá lokalita jezera Medard bude rozvíjena tak, aby byla břehová linie volně přístupná široké veřejnosti a aby tak byly obyvatelům Karlovarského kraje kompenzovány negativní dopady uhelného průmyslu na životní prostředí. Koncept, podle něhož je projekt připravován, má za cíl ochránit břehovou linii a petrifikuje to, že žádný další rozvoj nebude tuto jednolitou břehovou linii přerušovat a ta zůstane i do budoucna volně přístupná veřejnosti.
Zdroj textu: Časopis Priorita - Informační zpravodaj Státního fondu životního prostředí ČR, září 2024 / číslo 9, str. 5