23. 10. 2024 / 08:37
EURACTIV.cz
Střední uměleckoprůmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary (SUPŠKV) se chystá na zásadní proměnu. Získá novou budovu a stane se jednou z vlajkových lodí regionální transformace.
Stará budova karlovarské uměleckoprůmyslové školy je od roku 2017 v havarijním stavu, ve zdech a stropech objektu se totiž začaly objevovat praskliny. Studenti kvůli tomu dokonce museli opustit některé učebny.
Po letech příprav překažených covidovou pandemií se podařilo spustit projekt, jehož výsledkem by měla být nová moderní budova.
„Není to stavba nové školy na zelené louce. Je to mnohem náročnější,“ vysvětlila redakci Euractiv.cz ředitelka SUPŠKV Markéta Šlechtová. „Část budovy školy se bude rekonstruovat, velká část se bude demolovat a místo ní se postaví nové části budovy školy. Po celou dobu rekonstrukce a výstavby bude zároveň probíhat výuka, jen se budeme postupně s výukou přesouvat ze ‚starého‘ do nového,“ dodává.
Stěhování výuky po dobu rekonstrukce do jiných prostor není podle ředitelky možné. „Školu našeho typu, tedy s velkým odborným zázemím, ale jen tak nepřesunete,“ pokračuje Šlechtová s tím, že architekti při přípravě projektu s potřebou zakomponování výuky do rekonstrukce a výstavby počítali.
Přínos projektu by pak neměl tkvít pouze v nových prostorách, ale také v nových příležitostech pro lidi žijící v karlovarském regionu. V rámci projektu financovaného z Operačního programu Spravedlivá transformace, s celkovým rozpočtem přes 1,37 miliardy korun, by se dnes střední škola mohla rozšířit o další úroveň.
Od tradičního k modernímu
Modernizace SUPŠKV znamená nejen rekonstrukci fyzické infrastruktury, ale i výrazný posun ve vzdělávacích možnostech školy. Škola tradičně nabízela vzdělávání zaměřené na keramiku, sklářství a chemii, což jsou obory s hlubokou tradicí v regionu. Nyní se však výuka posouvá i k modernějším oblastem, jako jsou design a digitální technologie. Tento přechod k novým oborům není jen o přizpůsobení se aktuálním trendům, ale také o snaze reagovat na potřeby trhu práce a přispět k rozvoji celého regionu.„Chceme kromě středoškolského vzdělávání poskytovat i vyšší odborné vzdělávání. Myslím, že náš typ školy by to bylo vhodné a mladým lidem v Karlovarském kraji by to nabídlo nové příležitosti,“ vysvětluje Šlechtová. Škola se připravuje také na intenzivnější spolupráci s univerzitami – zejména se Západočeskou univerzitou v Plzni. Loni spolu podepsaly dokonce memorandum ohledně přípravy vysokoškolského studijního programu.
„V budoucnu by mohl právě v prostorech keramické školy vzniknout detašovaný ateliér skla,“ upřesňuje plány Jitka Čmoková, tisková mluvčí Karlovarského kraje. Právě kraj je zřizovatelem školy a zároveň žadatelem o evropskou dotační podporu z Operačního programu Spravedlivá transformace. „Záměrem je vytvořit studijní program, který bude ukotvený v řemeslné tradici, ale zároveň přinese nová estetická a technologická řešení. Studijní obor by navíc mohl být atraktivní nejen pro studenty z Karlovarského kraje, ale i pro studenty z ostatních koutů naší země, kde mají ke sklářství podobný vztah jako v Karlovarském kraji,“ dodává.
Transformace regionu
Karlovarský kraj, historicky závislý na těžbě uhlí, nyní hledá nové způsoby, jak rozvíjet svou ekonomiku udržitelným způsobem. Rekonstrukce SUPŠKV je jedním z hlavních projektů, které mají kraji pomoci v této proměně. Právě proto na projekt směřují peníze z transformačního fondu EU, který je určený pouze pro uhelné regiony. „Rekonstrukce a modernizace vzdělávacího zázemí Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary je zařazena mezi strategické projekty, protože právě díky projektu dojde k rozvoji tradičních odvětví se zaměřením na keramiku, sklo a porcelán. Zároveň je součástí projektu rozvoj kreativních oborů a oborů zaměřených na ekologii, životní prostředí a chemii,“ říká Čmoková. Škola bude po dokončení modernizace schopna nabídnout vzdělání pro více než 540 studentů, přičemž kromě tradičních oborů bude poskytovat i možnosti pro celoživotní vzdělávání a rekvalifikaci. Díky těmto novým kapacitám bude škola schopna pružně reagovat na potřeby regionu i trhu práce. „Studijní obory, které nabízí SUPŠ KV, dlouhodobě patří k nejatraktivnějším. V případě oborů zaměřených na design je převis zájmu uchazečů nad počtem nabízených míst několikanásobný. Škola je svým zaměřením jedinečná nejen v rámci kraje, ale i v celém regionu severozápadu republiky. Již nyní láká žáky z jiných krajů a očekáváme, že tento trend v souvislosti s novým projektem ještě vzroste,“ upozorňuje Čmoková na hlavní přednosti školy.
Potenciál modernizace školy vyzdvihuje i analytička Nikola Šrámková z informačního centra o vzdělávání EDUin. „Tyto projekty vnímám jako důležité a přínosné, zvláště v oblastech, které trpí strukturálními problémy, mohou výrazně přispět k rozvoji regionu,“ uvedla Šrámková s tím, že projekty mají potenciál zvýšit kvalitu vzdělávání a zároveň poskytnout studentům moderní a inspirativní prostředí, které je motivuje ke studiu a kreativnímu rozvoji. „Rozpočet ministerstva školství pokrývá mandatorní výdaje a nedává tolik financí na investice. Je tedy skvělé, že peníze z Evropské unie je možné využít na rozvoj,“ dodává analytička. Podle Šrámkové je také investice do modernizace školy příležitostí pro lepší propojení s lokálními zaměstnavateli. Na druhou stranu, analytička upozorňuje, že školské obory na podobných školách je potřeba koncipovat tak, aby byly pro žáky středoškolského věku dostatečně široké. Úzká specializace na jeden unikátní obor by totiž mohla omezit jejich uplatnění na trhu práce.
Galerie, sportoviště a nová aula pro veřejnost
Součástí rekonstrukce SUPŠKV budou také nové prostory, které budou sloužit nejen pro vzdělávání, ale i pro veřejnost. V budově vznikne galerie, kde budou moci studenti a začínající umělci vystavovat svá díla, a nová aula, která bude sloužit nejen škole, ale i pro kulturní akce a přednášky. „Naši studenti uměleckých oborů vytvoří v rámci studia spoustu krásných věcí, ale nemáme je kde vystavovat. Galerie nám umožní nejen prezentovat jejich práci, ale také propojit školu s veřejností a regionální kulturní scénou,“ dodává Šlechtová. Škola také počítá s vybudováním sportoviště, které bude sloužit jak studentům, tak obyvatelům Karlových Varů. Tento aspekt projektu je důležitý z hlediska posílení komunity a oživení čtvrti, ve které se škola nachází. Budova bude navíc úsporná a její energetická náročnost téměř nulová. To se projeví i na provozních nákladech, které se díky tomu sníží.
Harmonogram projektu počítá se zahájením stavebních prací na jaře 2025, přičemž první studenti by mohli vstoupit do nových prostor v září 2027. Celková rekonstrukce by měla být dokončena v roce 2028.
Zdroj článku: Z havarijního stavu do moderní éry. Karlovarskou školu nejen pro keramiky a skláře čeká proměna – EURACTIV.cz