Chytrá krajina 2030+
Realizátor
Česká zemědělská univerzita v Praze
Rozpočet
303 407 858 Kč
Termín
prosinec 2027
Financování
OPST, Česká zemědělská univerzita v Praze
Priority
Digitální páteř
Popis
Projekt v rámci víceúrovňového řešení využití potenciálu území Karlovarského kraje (KVK) zpracuje environmentální a urbánní postupy s respektováním limitů probíhajících klimatických změn a příležitostí daných jedinečnými charakteristikami území KVK.
Cílem je na základě analýzy stavu krajin (leso-zemědělská, posttěžební, urbanizovaná i industriální) a jejich hlavních limitů stanovit postupy pro plánování a realizaci budoucí podoby krajiny, včetně ověření prostřednictvím pilotních projektů.
Dalším výstupem, kromě návrhu realizačních opatření, bude dynamický digitální podklad pro plánování změn v krajině na strategické i územně plánovací úrovni v zásadních oblastech rozvoje (např. energetika, lázeňství, cestovní ruch, lesnictví a zemědělství, průmysl) při respektování principů oběhového hospodářství.
Nezbytnou součástí je transfer znalostí, pokročilých technologií a zvyšování odborného potenciálu kraje.
Cíle projektu:
-
Cílem projektu je utvoření rámce na využití potenciálu Karlovarského kraje a dosáhnutí stavu, který umožní stabilizaci řešeného území jako místa preferovaného pro život.
-
Centrálním motivem je zabránit dalšímu odlivu obyvatel z regionu a zvrátit tento trend směrem opačným, tedy k návratům nebo příchodu nových lidí.
-
Vypořádat se s dědictvím těžebních aktivit pozitivním způsobem a využít původní devastaci krajiny ke vzniku nového, mnohem cennějšího ekosystému.
-
Základem projektu je transfer technologií, postupů a znalostí z vědecko-výzkumného prostředí do praxe a dalšího využití.
-
Zavedení principů využívání dat a informací pro krajinné a prostorové plánování a rozhodování. Rozhodování založené na datech je vždy transparentní a předvídatelné a dává tak vyšší jistotu investorům a uživatelům, což je v současné době také jeden ze základních nedostatků nejen v Karlovarském kraji.
Veřejný přínos
-
Zvýšení kvality životního prostředí - snížení znečištění, hospodaření s vodou, možnost odolat extrémním jevům změny klimatu (sucho, povodně), což povede k úspoře v řádech miliard korun.
-
Výrazné přispění k digitalizaci kraje - založený geoportál sdruží velké sady dat k dalšímu využití. Rozhodování založené na datech poskytne jistotu pro potenciální investory a podnikatele a druhotně tak lze předpokládat výrazné zvýšení HDP doprovázené vznikem nových pracovních míst na různých úrovních.
-
Výstupy projektu poskytnou hlavním aktérům dynamický digitální podklad pro plánování změn v krajině na strategické i územně plánovací úrovni včetně návrhu podpory realizace navržených opatření v zásadních oblastech rozvoje kraje
-
Návrh souboru konkrétních a územně adresných opatření k dosažení cílových kvalit krajin včetně stanovení naléhavosti jejich realizace při respektování principů bioekonomiky a oběhového hospodářství
Analýza stavu krajiny
1. pol. 2022 – 1. pol. 2023
Analýza stavu jednotlivých krajin a analýza jejich hlavních limitů:
- analýza existujících podkladů a vstupů – existující analýzy, územní studie krajiny, UAP, strategie regionálního rozvoje, aj.,
- analýza řešeného území – analýza systému zelené infrastruktury území, analýza systému modré infrastruktury území, analýza stavu jednotlivých typologií krajiny a vyhodnocení stavu, aj.,
- analýza limitů řešeného území – limity využití území, limity vyplývajícími z vlastností území, geologické limity a geofaktory v krajině, legislativní ekologické limity, únosnost krajiny, aj.
Digitalizace území – Digitální dvojče krajiny
2. pol. 2022 – 2. pol. 2027
Implementace informačního systému (geoportálu) založeného na zpracování velkých dat a interaktivních modelů:
- základní územní digitalizace – nastavení datových databází, příprava softwarových platforem a analytických nástrojů, strukturace vlastního území, aj.,
- příprava a integrace GIS vrstev a ostatních geolokovaných dat dle tematického zaměření – zelenomodrá infrastruktura, socioekonomická infrastruktura, udržitelnost a klimatický model, dopravní infrastruktura, urbánní struktura, aj (dle výstupů analytické části),
- souhrnná analýza kombinací a překryvů analyzovaných dat a vrstev a jejich následná interpretace.
Návrh a implementace konkrétních opatření v krajině
1. pol. 2022 – 2. pol. 2027
Návrh postupů pro plánování a realizaci budoucí podoby území a implementace konkrétních opatření:
- Návrh postupů pro plánování a realizaci budoucí podoby území - cílové kvality jednotlivých krajin,
- Ověřování navržených postupů prostřednictvím pilotních projektů v modelových územích,
- Prezentace a propagace klíčových principů aktivní tvorby krajiny a realizace opatření,
- Transfer technologií, postupů a znalostí z vědecko-výzkumného prostředí do praxe a dalšího využití a zvyšování tak odborného potenciálu kraje,
- Nastavení rozhodovacích kritéria pro plánování změn v krajině na strategické, územně plánovací i projektové úrovni,
- Příprava souboru konkrétních a územně adresných opatření k dosažení cílových kvalit krajin včetně stanovení naléhavosti jejich realizace.
Právní akt
19.6.2024
Podání žádosti do ostré výzvy 14.12.2023
Projednání v MES 25.3.2024
Projednání v RSK 29.4.2024
Projednání ve VK 16.5.2024
Vydání právního aktu dne 19.6.2024